Naše výrobky, Není vlna jako vlna, Projekty, Přírodní vlákna, Tkaní, Zpracování vlny
komentáře 4

Deka Šárka

Tahle deka má mnohem delší historii než jakýkoliv jiný výrobek z mé dílny. V samých začátcích, kdy jsem si vlnu teprve osahávala a získávala první zkušenosti, doputovalo ke mně několik pytlů čehosi, co by bylo možné nazvat spíše kopa hnoje než ovčí rouno. Dnes bych si asi takový dárek nevzala. Tehdy jsem ale brala všechno, zvláště když pytle ukrývaly rouno několika barevných odstínů, jak už to tak ovečky prastarého plemene Jacob mají.

Byla to ohromná zkušenost. Jestli mi kdy hned po valaškách přirostl nějaký jiný druh vlny k srdci, pak to byla právě jacobí vlna. Co mě zaujalo? Vezme-li se jediný kožíšek této překvapivě drobné ovečky, naleznete v něm nejen několik odstínů barev od bílé přes šedé odstíny po hnědé až černé, ale také vlnu různé hrubosti od opravdu hrubých rousů po jemně vlnkatou podobnou merinu. Musela jsem hodně třídit, spoustu vlny jsem musela vyhodit (tehdy se nehledělo na kvalitu ani čistotu, vlna byla odpad), byla to mravenčí práce, vůbec nevoněla, ale vyplatila se.

Česání ukázalo další možnosti. Odstíny se daly sčesat do dalších jemných tónů, mohla se příst barevně gradující příze, nebo melíry větších či menších kontrastů. Bavilo mě i experimentovat s dobarvováním těchto melírů. Mezitím se dcera pustila do pletení velké deky. Myslely jsme si, že pytle s vlnou budou bezedné. Ale nakonec se ukázalo, že na celou deku příze nevystačí. Nedopletená zůstala v košíku pár let. Čekala na svou novou příležitost.

IMG_7166

A tu dostala s příchodem nového velkého stavu. Šířka pracovní plochy 110 cm na přikrývku postačí. Osnova byla natažená z příze oveček Romney, předené v nedaleké tkalcovně, takže komerční jen napůl. A pro útek mi už napředená příze vystačila. Všechny šedivé odstíny stačily pro více než dva metry tkaniny.

Vzor jsem si navrhla svůj v jednoduchém prográmku. Původně měl vypadat trochu jinak, ale vlna si sama řekla o jednoduché vystupující vlnky. Zkušenosti mě naučily materiál násilně nepřemlouvat ke svým vizím, ale spíš ho poslechnout. A on se potom odmění.

Tkanina mi připomíná kůru našich stromů, trochu hrubou, ale chránící. A deka hřeje. Je to příjemná záležitost pro chladné dny.

deka šárka

Starší články o zpracování jacobí vlnky najdete na mém starším blogu Pásli ovce valašky ZDE.

ZDE česaná jacobí vlna,

ZDE čokoládový jacob pro návleky,

ZDE ponožky z hrubé jacobí vlny,

ZDE ponožky z gradující vlny

4 Comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s