V Matyldině stodole

Už si ani nepamatuji, kdy jsem poprvé držela v ruce háček, jehlice nebo jehlu. K textilním technikám mě to táhlo od malička. K vyšívání, háčkování, pletení či šití jsem se postupně naučila vázat makramé, paličkovat, také trochu krosienky i jiné techniky.

Můj život ale totálně změnil nádherný materiál, který mě chytil za srdíčko a už nepustil. Tím materiálem je vlna. Pořídili jsme si ovečky a k nim s postupem času začala přibývat další chlupatá stvoření jako třeba angoráčci a taky spousta pomůcek a zařízení na zpracování vlny. Po letech učení se a poznávání tohoto krásného materiálu jsem se rozhodla předávat své zkušenosti a dovednosti dál v individuálních kurzech na přání.

Dnes jsou v Matyldině stodole k dispozici čtyři kolovraty (jeden starodávný a tři moderní s různými funkcemi), spousta vřetánek, na kterých ráda předu, 6 tkalcovských stavů (stav s pevným listem, 2 x stolní osmilistý stav Ashford, stolní čtyřlistý stav Erika a dva velké podlahové Löuet stavy se systémem countermarch (12listý a jack 8listý, ovládané šlapadly). Také je zde po ruce mnoho nástrojů a pomůcek pro přípravu vlny k předení, protože dávám přednost zpracování vlny vlastní nebo od někoho ze sousedních chovů, tedy vlně surové před komerčními česanci.

Nemohu pominout podporu své rodiny. Jsme tým. Bez manželovy péče o zvěřinec by se nic z toho, co dělám, neobešlo. Aby byla pěkná vlna, musí být ovečky v kondici a zdravé.

A kde nás najdete? Bydlíme na okraji malé vesnice Hamr v blízkosti Chlumu u Třeboně v krásném prostředí lesů, luk a rybníků. Ideální místo pro trávení rodinné dovolené v některém z okolních penzionů nebo kempů, ze které si můžete odskočit vyzkoušet si něco z naší nabídky nebo si zakoupit některý z vlněných výrobků. Podpoříte tak fungování našeho malého hospodářství.

Na krátkou reportáž z mého ateliéru a z naší farmičky se také můžete podívat v pořadu Folklorika, v díle Tajemství gobelínů (minuta 8:28). Nebo si můžete o mé práci i o práci mé dcery Kateriny Rieckel přečíst v letním čísle časopisu Kreativ č.5, 2018.

1 komentář

 1. kateřina says

  Ahoj Vlaďko,

  po dlouhé době se ozývám a zdravím Tě. Určitě si vzpomeneš, byla jsem u Tebe na kurzu asi před 2 lety, později jsme se potkaly na trzích ve Strmilově.
  byla jsem vytížená pracovními povinnostmi, měnila jsem práci a taky jsem se potýkala se zdravotními potížemi. nyní jsem po operaci karpálů na obou rukách, cítím, že prstíky budou fungovat a začínám mít radost z toho, že se opět pustím do ručních prací. Stále mě láká tkaní, předení….a chtěla bych mít doma aspoň dvě ovečky. Proto se obracím na Tebe s dotazem, zda nevíš, kde se dají pořídit ovce Merino. Dívala jsem se na internet a nikde jsem na tyto ovečky nenarazila. dají se u nás chovat?
  Určitě mi poradíš, co a jak.
  Děkuji a přeji Ti pěkné dny plné sluníčka. Katka Soukupová

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s