Kurzy

 • Tkaní na rámu
 • Tkaní na stavu
  • Základy tkaní na RH stavu (stav s pevným listem)
  • Základy tkaní na vícelistém stolním tkalcovském stavu (systém klapek, navíjení osnovy pomocí rozřazovače nebo systémem přes paprsek zpředu dozadu)
  • Základy tkaní na vícelistém tkalcovském stavu ovládaném podnožkami (systém countermarch nebo jack, navíjení osnovy na sekční válec, navíjení osnovy přes rozřazovač, navazování šlapadel)
  • Pokročilé techniky tkaní na vícelistém stavu – Overshot, Vzorování ve dvojité tkanině, Ažurové tkaní – Huck lace ,   Ažurové tkaní  – Bronson lace , Summer and Winter 
 • Rug hooking – od návrhu po finální výrobek
 • Základy paličkované krajky
 • Macramé – vázání uzlů

Vzhledem k mému hlavnímu zaměstnání mohou být kurzy pouze víkendové nebo ve dnech jiného volna, případně delší v době letních prázdnin. Kurzy nemusí být striktně na dané téma, ale můžete si je namíchat podle svého zájmu. Dávám přednost individuálním kurzům nanejvýš pro čtyři lidi. Kurzy tkaní jsou vzhledem k počtu stavů možné pouze pro dva lidi. Všechny kurzy jsou pouze kvalifikační, tedy zájmové, kdy chcete získat nějakou novou dovednost, osvěžit si své zapomenuté dovednosti nebo dále rozvíjet to, co už umíte, a postoupit tak o stupínek výš. Kurzy nejsou rekvalifikační.

Máte-li chuť přihlásit se do některého z nich a chcete znát bližší podrobnosti o obsahu, ceně  a podmínkách konání, kontaktujte mě, prosím, na adrese matyldinastodola@gmail.com

Bližší popis jednotlivých kurzů:

Máte vlnu z vlastních ovcí a chtěli byste se ji naučit zpracovávat? Hledáte, jaké pomůcky jsou vhodné právě pro váš materiál? Potřebujete poradit, k čemu se právě vaše vlna hodí a jakým způsobem ji nejlépe zpracovat? Pak jsou tu Kurzy zpracování vlny na míru právě pro vás.

IMG_6522

Přírodní k přírodnímu patří. To je moje filozofie, a tak od samého začátku barvím všechnu svou vlnu jen přírodními barvivy, které mi nabízí okolní příroda. Naučila jsem se „vyčmuchat“ rostliny, které by mohly poskytnout barvu, hodně experimentovala, přizpůsobila svou zahradu barvícím rostlinám a výsledkem je nekonečná řada krásných odstínů barev.  Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti v Kurzu přírodního barvířství.

100B4225

Když už máme nabarveno a vyčesáno, můžeme se pustit do předení. Ale pozor! Je to docela věda. Jinak se přede vlna jemná, jinak hrubá. Důležité je také vědět, co si potom ze spředené příze vyrobím, abych nebyla zklamaná, že svetr kouše, čepice se celá zaplstila a ponožky jsou hned děravé. Kurzy předení na vřetánku i kolovratu vás seznámí s různými technikami předení i následného skaní, také jak si potom zafixovat přadýnko, spočítat kolik že příze vlastně mám a další vychytávky.

IMG_9687-001

Máme spředeno a co dál? Můžeme plést, můžeme háčkovat, můžeme přízi využít k mnoha různým a zajímavým projektům. Mě nejvíce uchvátilo tkaní. Splnila jsem si sen utkat si z vlastní příze koberec nebo deku. Trvá dlouho, než si na tak velké projekty přízi napředu, a tak mezitím tkám z různých přírodních materiálů, které mi nabízí místní trh a nevyhýbám se ani recyklaci. Jsem tkadlena samouk, ale naučila jsem se porozumět tajemství struktur a dokážu si sama navrhnout vzory. Inspirací jsou mi hlavně seveřanky, které jsou mistry svého oboru. Vlastním dva osmilisté stavy, každý umí něco trochu jiného a je jinak stavěný. Nabízím Kurzy tkaní pro začátečníky i pro pokročilé. V těch pro pokročilejší se naučíme porozumět technikám, které jsem si oblíbila, mám je vyzkoušené a umím s nimi i dál pracovat.

IMG_9865

102B4712

Z vlastní vlny si můžete vyrobit polštář nebo kobereček, aniž byste měli doma nákladné zařízení. Stačí rám, pytlovina a háček. Tkát se totiž dá i na jednoduchém dřevěném rámu. Nebo se můžete naučit jednoduchou techniku smyčkování, známou jako rug hooking.

IMG_7839

Tapiserie tkaná na rámu

IMG_1119

Technika rug hooking – smyčkování pomocí háčku

Nesmím zapomenout na mou dlouhá léta oblíbenou textilní techniku, která s vlnou úplně nesouvisí, ale proč ji nakonec nepoužít také? Je to paličkování. Svou vlnu jsem využila jak v obrazové tvorbě, tak i v paličkovaných drobnostech v podobě vánočních ozdůbek. Mohu vás zasvětit do tajů krajky a naučit si jednoduché kraječky i navrhnout v Kurzu paličkované krajky.

100CANONIMG_8675

O mé další tvorbě i o mně se můžete dočíst na stránkách mých dvou blogů.

Jeden je celý o paličkované krajce – Paličkománie

Druhý mapuje mou „vlněnou“ tvorbu od prvních neumělých pokusů po současnost – Pásli ovce valašky

Jestliže máte o některý kurz z nabídky nebo byste si chtěli „namíchat“ kurz podle vašeho přání a vám na míru, neváhejte a kontaktujte mě.

e-mail: matyldinastodola@gmail.com

Telefonní číslo: +420 728 585 978.