Kurzy tkaní, Tkaní
Napsat komentář

Zase ty utěrky

Po kurzu vlněném u nás proběhl kurz základů tkaní na osmilistém stavu. To máme vždy několik možností podle toho, kolik času a úsilí do toho chce student/ studentka vložit a kolik toho už případně dovede.

No, a tady bylo rozhodování celkem lehké. Nějaké znalosti a zkušenosti už tu byly – s vlnou. Tak co takhle si vyzkoušet bavlněné nitky? To je trochu strašák, natahovat osnovu z tenkých nití. Vyžaduje to buď velkou odvahu, nebo nějaké zkušenosti.

U mě to bývalo tak, že jsem nejprve byla hodně odvážná. Dnes už jdu na jistotu a podle zkušeností vybírám nejvhodnější metodu. A tu jsme si také vybrali pro náš záměr – zaplnit celou šíři 40 cm stavu, nějakých 260 nití osnovy, a netkat vzorník, ale rovnou funkční tkaninu v podobě ručníků, co budou ozdobou kuchyně. Naučily jsme se propočítat hustotu návleku a hlavně délku osnovy, dále spočítat spotřebu materiálu a ono nám to potom tak krásně na chlup sedlo, že jsem skoro byla pyšná, jak už to umím.

Ve dvou to jde samozřejmě vždycky lépe, nataženo bylo celkem rychle a úspěšně bez chyb, tzv. na první dobrou. A pak už se jenom tkalo, vaflová textura se brzy zjevila v celé své kráse. Sama jsem tenhle druh tkaniny ještě netkala, ani učitel nemůže vyzkoušet všechny druhy textilních technik, hlavně že ví, jak na to. Ale určitě se co nejdříve do něčeho podobného také pustím.

Pak už zbyly jenom dokončovací práce a vyprat. Vznikla měkoučká tkanina vhodná opravdu na rozmazlování rukou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s