Kurzy tkaní, Tkaní
Comment 1

Obrázky z kurzu

Tentokrát přijely dvě žačky, obě z velké dálky a obě chtivé proniknout do tajů dírek ve tkanině. Vždycky těžko hledám české názvy pro druhy vazeb, které znám ze zahraničních materiálů, tak si je nazývám po svém. Snad mě za to nikdo neukamenuje. A také používám jejich mezinárodní název. Huck lace a Atwater-Bronson lace mi připomínají svou strukturou ponejvíce ažuru, a tak jsem si je nazvala ažurovým tkaním. Rozdíl tu ovšem je. Zatímco ažurky jsou ve tkanině ponejvíce vyšívané v místě, kde se z utkaného plátna vytáhne několik osnovních nebo útkových nití, pak  tvorba ažur přímo během procesu tkaní je trochu odlišná, a i když se některá nabírá ručně, je to práce rychlejší. Výše zmíněné dva způsoby pak má zcela v moci stav a jeho listy.

Samozřejmě že záleží i na tvůrci. Musí vědět, jak navést osnovu do nitěnek, jaké klapky použít, či jak si navázat šlapadla. A když potom proniknete do tajů této techniky, je vyhráno. Z plátna se najednou začnou vynořovat dírky různých druhů, ažurky připomínající mřížku nebo kytičky, dokonce si můžete zvolit zjednodušený motiv, který vám stav pomůže vytkat. To všechno v kurzu proběhlo – výpočet hustoty nití, volba paprsku, snování, navádění do nitěnek, navazování šlapadel, odstraňování chyb vzniklých při navádění, to všechno jsou strašáci, co odrazují, ale s vychytávkami se dají zvládnout.

Moje žačky už měly zkušenost s tkaním plátna a jednoduchých vazeb a jedna z nich s úspěchem tvoří překrásné nabírané ažury, tak jim práce šla od ruky tak dobře, že jsme v závěru stihly ještě přestrojit stav a vyzkoušet další zajímavou techniku – Overshot. Není to na první pohled nic neznámého, protože podobné vytkávané vzory známe z našich lidových krojů a domácího textilu. Tyto vzory se ale také převážně nabíraly ručně, overshot je opět zcela řízený stavem a stačí k tomu mít pouhé čtyři listy.

Líbí se vám, co se mé pilné žačky stačily za pár hodin naučit a utkat? Chtěli byste také zažít ten pocit, když vám pod rukami vzniká jemná mřížka s motivy? Stačí sebrat odvahu a domluvit si individuální kurz v našem ateliéru. K výuce je k dispozici stolní osmilistý stav řízený klapkami a velký podlahový countermarch stav řízený šlapadly. Ale obě techniky lze vytvořit i na obyčejném stávku s pevným listem. Nevěříte? Naučím vás to.

IMG_3126

1 komentář

  1. Pingback: Jarně-letní kurzy barvení, zpracování vlny nebo tkaní | Matyldina stodola

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s