V Matyldině stodole

Už si ani nepamatuji, kdy jsem poprvé držela v ruce háček, jehlice nebo jehlu. K textilním technikám mě to táhlo od malička. K vyšívání, háčkování, pletení či šití jsem se postupně naučila vázat makramé, paličkovat, také trochu krosienky i jiné techniky.

Můj život ale totálně změnil nádherný materiál, který mě chytil za srdíčko a už nepustil. Tím materiálem je vlna. Pořídili jsme si ovečky a k nim s postupem času začala přibývat další chlupatá stvoření jako třeba angoráčci a taky spousta pomůcek a zařízení na zpracování vlny. Po letech učení se a poznávání tohoto krásného materiálu jsem se rozhodla předávat své zkušenosti a dovednosti dál v individuálních kurzech na přání.

Dnes jsou v Matyldině stodole k dispozici tři kolovraty (jeden starodávný a dva moderní s různými funkcemi), spousta vřetánek, na kterých ráda předu, čtyři stavy (stav s pevným listem, stolní osmilistý stav Ashford a dva velké podlahové osmilisté Löuet stavy se systémem countermarch a jack, ovládané šlapadly). Také je zde po ruce mnoho nástrojů a pomůcek pro přípravu vlny k předení, protože dávám přednost zpracování vlny vlastní nebo od někoho ze sousedních chovů, tedy vlně surové před komerčními česanci.

Nemohu pominout podporu své rodiny. Jsme tým. Bez manželovy péče o zvěřinec by se nic z toho, co dělám, neobešlo. Aby byla pěkná vlna, musí být ovečky v kondici a zdravé.

A kde nás najdete? Bydlíme na okraji malé vesnice Hamr v blízkosti Chlumu u Třeboně v krásném prostředí lesů, luk a rybníků. Ideální místo pro trávení rodinné dovolené v některém z okolních penzionů nebo kempů, ze které si můžete odskočit vyzkoušet si něco z naší nabídky nebo si zakoupit některý z vlněných výrobků. Podpoříte tak fungování našeho malého hospodářství.

Na krátkou reportáž z mého ateliéru a z naší farmičky se také můžete podívat v pořadu Folklorika, v díle Tajemství gobelínů. Nebo si můžete o mé práci i o práci mé dcery (Matyldas barn) přečíst v letním čísle časopisu Kreativ č.5, 2018.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s