Nejnovější příspěvky

Plánování

Na každém novém dalším projektu je pro mě vůbec ta nejzdlouhavější část plánování. Nejprve se mi v hlavě usídlí jakási vize budoucího. Potom přemýšlím o materiálu a nejvhodnější technice. Nastane hledání, listování brouzdání internetem. Když už vize dostane konkrétnější obrysy, musím věnovat jeden den zavádění osnovy do nitěnek a navazování šlapadel ke konkrétním listům.

Příprava na kobercování

Příprava na kobercování

Tak tomu bylo i tentokrát. Jenže vize se jaksi neproměnila v to, co jsem doufala. Poznala jsem to asi po třiceti řadách. Vůbec jsem nebyla spokojená. Měla jsem pocit, že jen marním materiál a že jeho hodnota silně ztrácí nedokonalostí. Nechala jsem projekt „odležet“ a zkusila jít na věci jinak. Ještě že jsou počítače a šikovné prográmky. Za hodinu jsem měla obraz, který se mi usídlil v hlavě, i před sebou na obrazovce. V podobných barvách, rozvedený do různých variant.

IMG_20180120_104326

Těch třicet řad bylo rychle vypáráno. Dokud je tkanina na stavu, jde to. Horší bylo, že jsem si musela znovu na dvě hodiny zalézt pod stav a všechna šlapadla převázat. To je snad jediná nevýhoda countermarch stavů. Zvláště s mými brýlemi, kdy musím mít hlavu natočenou v určité poloze, jinak je vše rozmazané jako v mlze.

Ručně tkaný koberec z ručně předené příze valašky. Barveno přírodními barvivy.

Ručně tkaný koberec z ručně předené příze valašky. Barveno přírodními barvivy.

Poháněla mě ale vidina požitku z tkaní a ten se dostavil. Barvy fungují, jak mají, dokonce lépe, než jsem očekávala. Nezbývá, než se těšit, až půjde se stavu.

A tyhle dva opustili stav před nedávnem. Najdete je v našem obchůdku na Fler.

Reklamy

Koberce

Od začátku, co máme vlastní ovce a tím pádem i dostatek vlny, směřuji k jejímu nejvhodnějšímu využití. A protože má valaška vlnku hrubou a tím pádem pevnou, dlouhou s jemnou podsadou, nabízí se jako nejlepší tvořit z ní přízi kobercovou a dále pak koberce. Už dávno jsem se přestala snažit udělat z ní něco jiného, a když, tak jen okrajově. Také proč? Více než stoleté zkušenosti předků mi ukázaly možnosti tohoto původního plemene. V boxech tedy čekají klubíčka tenké nitky pro tkaní tapiserií, což jsou vlastně také takové lepší koberce, i klubíčka silnější a silné příze určené právě pro koberce.

IMG_9854.jpg

Barevnost mých přízí je omezená zdroji přírodních barviv, které čerpám převážně ve své zahradě pěstováním vlastních barvířských rostlin, nebo sbírám rostliny po okolí, ale vždy jen ty, kterých je hodně a můj sběr je nikterak neohrozí. Zároveň je ale tato paleta obrovsky široká v celé škále jednotlivých odstínů. Barvím vždy jen menší množství a z každé barvící lázně získávám odlišný odstín barev od béžové, přes zelené po žluté, hnědé, růžové, fialové nebo hnědé. Také modrá nebo červená se čas od času podaří.

česance valašky

česance valašky z jedné sezóny, barveno přírodními barvivy

Tkalcovských technik k využití je mnoho, tím pádem i plánů je mnoho. Hodí se mi zkušenosti nasbírané v kurzech tkaní tapisérií, protože jednotlivé techniky tkaní tapisérií jsou využitelné ve zjednodušené formě i při tkaní koberců.

Další inspirací jsou mi skandinávské koberce z minulého století i ty současné. Jsou velmi vkusné, líbí se mi jejich barevnost, vzory i techniky na nich využívané. Takového mistrovství bych chtěla někdy dosáhnout.

IMG_6409

Moje první koberce, utkané z ručně předené příze, barvené přírodními barvivy okolních rostlin používáme u nás doma. Procházejí zatěžkávací zkouškou, takže je nijak nešetřím. Prala jsem je už několikrát, poprvé ručně, ale potom jsem se odhodlala i k vyprání v automatické pračce na program pro praní vlny. Koberce to přestály bez poškození. Nejvíce jsem byla zvědavá na případnou změnu barev, ale protože už s barvením neexperimentuji a sázím na barvy, které se vždy povedou a nevyprchají za půl roku z vlny pryč, přestály to i barvy. Loňská sněhová nadílka mi umožnila také čištění koberců na sněhu. Prospělo jim to. Během roku jim stačí, když je při úklidu vyběhnu ven protřepat, a je čisto.

IMG_6359

Neznám lepší pocit po ránu, než zabořit bosé nohy do vlněného koberce. S ním je pro mě nepříjemné vstávání o něco snazší.

IMG_2326

Matyldina stodola bude postupně své vlněné koberce nabízet. Chcete-li vyzkoušet teplo tohoto krásného materiálu, jeho příjemné vlastnosti i trvanlivost, a  přitom podpořit výrobky vytvořené z místních zdrojů téměř bez doteku chemie a strojů, neváhejte mě oslovit. Růžovočervený s kostičkami je nyní k dostání v našem obchůdku na Fléru, nebo mě můžete kontaktovat zde.

IMG_2323

Chcete-li se také dozvědět něco o tkaní koberců nebo tkaní na rámu s využitím kobercových technik, je tu nabídka víkendových kurzů.

ručně tkaný koberec, materiál vlna valaška

ručně tkaný koberec, materiál vlna valaška

Polštář

Nevím, jak to máte milé tvořilky vy, ale já docela často prokrastinuji. Strašně moc mě baví začínat nový projekt. Asi tak do poloviny práce se ještě stále bavím. Ale od poloviny už začnu pokukovat, co bych mohla dělat příště, a před samým závěrem už to nevydržím a začnu pracovat na nové věci. A tak se mi kupí nedodělky a musím být opravdu moc dobře naladěná, abych se přinutila k tomu všechno dokončit.

IMG_1442

Historie tohoto jednoduchého polštářku je tedy docela dlouhá. Nejdříve mi dcera dovezla z Islandu jako dárek česance vlny z tamních oveček. Tehdy mě úplně neoslovila. Trochu hrubší, plná malých zástřihů. Přesto jsem ji spředla do malých klubíček.

IMG_2177

Ale co s nimi? Bylo jich jen několik. Na pletení málo. Klubíčka odpočívala dlouho na dně košíku. Až mi jednou zbyla na stavu asi půlmetrová vlněná osnova. Tak akorát pro spotřebování islandské vlny. Vzor byl určený původně pro pléd, neměnila jsem ho. Jen množství od každé barvy mi neumožňovalo nijakou pravidelnost. Vzniklo nahodilé pruhování.

IMG_7201

A pak byl polštářek vyprán a příze se ve tkanině krásně nafoukla a propojila a  příze i vzoru povýšila hodnotu toho zbytku osnovy, který by byl jinak vyhozený.

Teprve po letech jsem tedy polštářek dokončila. Doufám, že si brzy najde majitele, kterému udělá radost.

Ps. Medvídek z úvodní fotografie je z dílny mé dcery – Matyldas barn. Je to autorská práce.

ručně tkaný z ručně předené islandské vlny

ručně tkaný z ručně předené islandské vlny

Nový start

Sváteční dny byly hektické, přesto jsem si udělala čas alespoň na vřetánko. Skoro každý den se mi podařilo upříst klubíčko. A tak mám k dispozici pěkných pár hromádek smetanově bílé kobercové valašky. V zásobách mám hromady přírodně barvených klubíček různých odstínů i tloušťky. Na velkém stavu čeká několik metrů osnovy. A v hlavě mi poletují obrazy toho, jak by mohly budoucí koberce vypadat. Jestli se mi je podaří převést do reálné podoby se teprve ukáže.

valaška přírodní

Prozatím si pohrávám s klubíčky, kombinuji barvy, vybírám nejlepší barevné kombinace.

This slideshow requires JavaScript.

barevné kombinaceIMG_2307-001

matyldina-stodola

Jako programátor

Už po několikáté se ke mně dostaly informace, že tkalcovský stav a tkalcovské činnosti spojené s tkaním jsou vlastně předchůdci programování a výpočetní techniky, konkrétně to byl tkalcovský stav, který objevil Joseph Marie Jacquard a který byl ovládaný systémem děrných štítků.

Vždycky jsem měla moc ráda matematiku, hlavně geometrii, konstrukční úlohy, geometrii ve čtvercové síti nebo takové ty čtverečkové hádanky, kdy si pomocí číselných kódů luštíte obrázek… a nesmím zapomenout na sudoku! Možná proto se vrhám nejraději do složitých vzorů, hladké plátno mě nesmírně nudí, není to pro mě výzva. Ten okamžik, kdy jsou všechny osnovní nitě navlečené ve správném pořadí a ve správném listu, listy připojené ve správné kombinaci ke šlapadlům, osnovní nitě navinuté a vy se pustíte do sešlapávání – otvírání prošlupu v určitém pravidelném algoritmu a ono to FUNGUJE! Nitě se začnou proplétat v pravidelné nepravidelnosti a vytvářet vzor.

IMG_4861

Vím, jak se asi cítí můj syn – programátor, když napíše program a ejhle! někde tam je chybka. Žádná složitá činnost se bez chyb neobejde. Můžete si stokrát dávat pozor, postupovat podle naučených postupů, být poučena z minulých chyb. Stejně se vždy najde něco, co úplně nevychytáte. A potom se na to musí jít znovu od začátku. Najít místo s problémem, vyřešit proč se děje to, co se děje. Tak jako syn hledá v těch svých znacích, který z nich zapsal špatně, tak já hledám, kde je která nitka zavlečená do jiného listu, nebo se překřížila, nebo snad není v očku nitěnky, ale kdesi nad ním, či pod ním? Nebo mi dokonce chybí celá skupinka nitek?

Summer and Winter

Jako např. tady. když přišla beruška vlevo o kus tykadélka

A podobně jako jsou programy jednoduché, složitější a nepochopitelně složité, jsou i systémy, které umožňují tkát, jednoduché, složitější a totálně složité, ovládané počítačovými programy. Můžeme tkát na nejjednodušších pomůckách, jako jsou tkací rámy, destičky nebo stavy s pevným listem. Jednoduchá pomůcka umožní jednoduchý program – pevnou tkaninu bez většího vzorování. Není to ale úplná pravda, protože pokud zapojím hru barev nebo odlišnosti materiálu, rázem tu cosi je, a co dokážou asijští nebo jihoameričtí tkalci s neuvěřitelně primitivními nástroji za divy nevídané krásy asi také víme všichni.

Můžeme tkát na složitějších stavech různých typů ovládaných ručně klapkami nebo nohou a šlapadly. Mnohým tkalcům profesionálům tato zařízení stačí, ale jiní jdou ještě dál. Děrné štítky nebo systém kolíčků se používají dodnes. Technický pokrok nezastavíš, a tak si k některým stavům lze připojit notebook s vhodným programem a počítač už řídí zvedání listů sám, přesně podle našich naplánovaných představ. Pan Jacquard by byl pyšný, kdyby dohlédl až do naší doby a mohl tak spatřit kam až se vyvinul jeho vynález.

IMG_7121

Můj první opravdový stav (nepočítám tkací rámy) byl osmilistý. Neměla jsem v plánu pouštět se hned odvážně do složitostí vazeb, původně jsem chtěla stav pouze čtyřlistý. Rodina mi ale tenhle úmysl vymluvila. Prý: „Mami, jak tě známe, nebude ti to za pár týdnů stačit.“ Měli pravdu. Znají mě dobře. Jakmile stav dorazil, utkala jsem na čtyřech listech jednu věc a pak už jsem osm listů neopustila. Nejprve jsem se nechala vést cizími programy. V minulosti už bylo vymyšleno a zakresleno tisíce vzorů, zajdete-li si na stránky Handweaving.net, pochopíte. Vzor za vzorem, celé knihy vzorů, stránka za stránkou plná kombinací jak se mohou vzájemně proplétat osnovní a útkové nitě. V tkalcovském světě známá zvučná jména tkalců, kteří je objevovali a naplánovali tak, aby to fungovalo. Našla jsem mezi nimi třeba jméno Ivo Kaštánek. Zní mi česky, ale nedopátrala jsem se, jestli to byl Čech, Rakušan, Němec nebo měl české předky? Po některých z nich byly pojmenované tkalcovské techniky, které objevili, např. Mary M. Atwater. Mohla bych tedy vůbec vymyslet něco nového, co tu ještě nebylo?

Odpověděla jsem si už dávno, protože jsem to zkusila. Mohla! Zpětně si v duchu gratuluji k rozhodnutí koupit si stav se systémem zvedání listů pomocí klapek. Je to ideální systém, který mě naučil CHÁPAT! Pochopila jsem, jak to funguje. A jakmile chápete, můžete se pustit do vlastních projektů. Nedávno jsem poslouchala útržky diskuze syna a dcery, která psala nějaký počítačový program. Jednalo se tam o opakování jakési napsané části programu (promiňte mi to neodborné vyjadřování, nejsem expert) a mě hned napadla podobnost s mým tkaním. Mám např. také předem definované části, které mohu znásobit, opakovat, něco mezi ně vložit nebo rozbít jejich strukturu, a pak získám nové a nové možnosti.  Mohu to udělat na ose x, tedy v návodu, i na ose y, tedy v kombinaci zvedání listů. A to mě baví. Baví mě objevování.

Tkaní mě prostě baví!

A také mu rozumím. Pochopila jsem, jak z jednoduchosti vychází pozměněním kódu větší a větší složitost, tedy z čeho vychází jednotlivé tkalcovské techniky. Naučila jsem se číst v návodech, tedy co pro nás ostatní zakódovali tkalci dříve. A myslím, že to mohu naučit i druhé. Jestli tedy chcete pomoci s porozuměním, neváhejte a využijte Kurz tkaní utkaný přímo vám na míru a podle vašeho přání. Vy se budete ptát a já budu vysvětlovat. Společně budeme kreslit a zkoušet a pronikat do tajností tkalcovského řemesla.

Těším se na vás!

Summer and Winter

Moje oblíbená technika, která mi umožňuje vytkat do plátna vlastní představy

Tkaní

Někdy mi pomáhá tužka čtverečkovaný papír a někdy zase počítačový program