Nejnovější příspěvky

Jarně-letní kurzy barvení, zpracování vlny nebo tkaní

Pokud si teprve děláte plány na léto a chtěli byste strávit svůj čas smysluplně a něco nového se naučit nebo se zdokonalit v tom, co už umíte, pak přicházím s nabídkou víkendových i několikadenních kurzů textilních řemesel.

  • Základy přírodního barvířství: 8. května 2019, časová dotace 9.00 – 17.30 

– Poohlédneme se společně po okolí po barvícím materiálu, který hned vyzkoušíme. Řekneme si něco o přípravě barvícího i barveného materiálu, o mořidlech, procesu barvení a fixaci barvy. Barvit můžeme vaši vlnu, nebo si za malý příplatek můžete obarvit vzorky komerční přírodní příze i vzorky látek.

Cena kurzu: 1200 Kč (+ případné náklady za přízi). Při počtu 4 účastníků se cena sníží na 1000 Kč.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Základy přírodního barvířství: 1. června 2019, časová dotace 9.00 – 17.30

– Program je stejný, jako v předchozí nabídce, případně se kurz může stát pokračováním, protože nabídka rostlinného materiálu bude už samozřejmě jiná.

Cena kurzu: 1200 Kč (+ případné náklady za přízi). Při počtu 4 účastníků se cena sníží na 1000 Kč.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Základy zpracování vlny: 15. – 16. června 2019, přibližná časová dotace 12 hodin – sobota 9.00 – 19.00, neděle 9.00 – 12.00  

– V kurzu se dozvíte v krátkosti o přípravě surové vlny pro předení, případně kde sehnat komerční česance pro předení, vyzkoušíme si přírodní barvířství a samozřejmě si pěkně zapředeme, a to na vřetánku i na kolovrátku. A co potom dál s upředenou přízí? I na toto téma se během naší přástky dostaneme. Materiál ke zpracování poskytnu a už je v ceně. Budete-li si chtít přivézt svůj kolovrátek nebo vřetánko, je to možné, ale oboje je tu samozřejmě k dispozici.

Cena kurzu: 1800 Kč, při počtu 4 účastníků se sníží na 1500 Kč. (1 místo už je obsazené)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Zpracování vlny pro pokročilé:  8. – 12. července 2019, přibližná časová dotace 33 hodin, začátek v pondělí ve 12.00 – 18.00, úterý až čtvrtek 9.00 – 18.00, pátek 9.00 – 12.00

Kurz je určený šikulkám, které už příst dovedou, ale chtěly by se posunout o pár dovedností výš. Budeme se zaobírat přípravou česanců z rozličných plemen ovcí pro různé typy předení. Naučíme se příst základní typy příze – česanou a vlněnou. Vyzkoušíme si techniky předení. Pobavíme se a vyzkoušíme si vlnu různého charakteru a hrubosti. Bude-li zájem, můžeme věnovat čas i přízi artové se zajímavou strukturou. Také se budeme věnovat přírodnímu barvířství a jeho možnostem (barvení před předením nebo spředení příze, míchání barev, vytváření barevných přechodů, apod.) Ukážeme si, co je možné se spředenou přízí tvořit dál.

Kurz může být „namíchán“ podle vašeho přání. Ubytovat se vzhledem k délce kurzu můžete v některém z mnoha penziónů v okolí a tam je také možnost se najíst, případně se domluvíme na společném vaření nějaké rychlovky, která nás příliš neodvede od práce. Přivítám, budete-li mít vlastní kolovrat. Ostatní pomůcky a materiál zajistím a je v ceně. Svou vlnu si můžete přivézt tehdy, budete-li ji chtít se mnou konzultovat.

Cena kurzu: 3500 Kč, při počtu 4 účastníků se sníží na 3000 Kč. (1 místo je již obsazené)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Kurz tkaní na přání

– během letních prázdnin se můžeme domluvit na individuálním kurzu i mimo víkendy. Délka kurzu i jeho cena bude daná technikou a pokročilostí kurzu, ale většinou si účtuji 150 Kč za hodinu. K dispozici jsou rámy na tkaní, Ashford stavy s pevným listem, osmilistý stolní stav Ashford a podlahový osmilistý stav Louet Delta. Jaké kurzy nabízím, si můžete projít ZDE nebo na FLER. Také se můžete podívat na některé příspěvky z kurzů Matyldiny stodoly.

Ažurové tkaní

Ažurové tkaní

Dvojité tkaní

Summer and winter

 

 

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Pro bližší informace mě můžete kontaktovat na adrese matyldinastodola@gmail.com a zde se také můžete na kurz přihlásit.

Reklamy

Jaro je tu

Na svět přišla poslední dvě jehňátka z rodu valašek. To nejmenší je překrásně zbarvené, ještě jsme neměli převážně černé jehňátko. Mojmírovy a Bárbřiny geny se spojily a tmavé fleky se rozlily jehňátku po tělíčku. Holky nám stárnou. Porody sice pořád probíhají hladce bez našeho nutného zásahu, ale matky to stojí dost sil, mlíčka je méně, některá jehňátka z dvojčat musíme dokrmovat. Je to trochu vysilující, musíme zvládnout i další práci – střiž, paznehty, kontroly zdravotního stavu, do toho péče o zahradu. Do hospodářství také přibyly slepičky. Vrátili jsme se k nim po více než deseti letech. Snad na nás už lištičky i kuny zapomněly, kam chodívaly na masíčko. Všechno to je nutnost, která se musí udělat a kvůli které mi stojí ostatní práce.

IMG_3184

Třeba utkané koberce, kterým jsem ještě stihla zavázat okraje a vyprat je, ale teď ještě čekají na zastřižení a nafocení. Na to musím mít dostatek dobré nálady a čas. Také na stavu  na mě čeká rozdělaný vzorník, vzor z něho bych chtěla použít na nějaké bytové textilie. Místo toho se tam občas zaběhnu podívat a to je tak všechno, co stihnu.

IMG_3138

 

Chtěla bych se už konečně věnovat jenom vlně, začít s barvením, vyprat novou střiž, česat venku, ale priority jsou stanovené. Dokud nebude poslední semínko v zemi, dokud nebudou všechny záhony očištěné od loňských suchých rostlin a keře nebudou mít novou frizuru, nesmím se na vlnu ani podívat (to se pak těžko odolává).

IMG_20190329_134146

Obrázky z kurzu

Tentokrát přijely dvě žačky, obě z velké dálky a obě chtivé proniknout do tajů dírek ve tkanině. Vždycky těžko hledám české názvy pro druhy vazeb, které znám ze zahraničních materiálů, tak si je nazývám po svém. Snad mě za to nikdo neukamenuje. A také používám jejich mezinárodní název. Huck lace a Atwater-Bronson lace mi připomínají svou strukturou ponejvíce ažuru, a tak jsem si je nazvala ažurovým tkaním. Rozdíl tu ovšem je. Zatímco ažurky jsou ve tkanině ponejvíce vyšívané v místě, kde se z utkaného plátna vytáhne několik osnovních nebo útkových nití, pak  tvorba ažur přímo během procesu tkaní je trochu odlišná, a i když se některá nabírá ručně, je to práce rychlejší. Výše zmíněné dva způsoby pak má zcela v moci stav a jeho listy.

Samozřejmě že záleží i na tvůrci. Musí vědět, jak navést osnovu do nitěnek, jaké klapky použít, či jak si navázat šlapadla. A když potom proniknete do tajů této techniky, je vyhráno. Z plátna se najednou začnou vynořovat dírky různých druhů, ažurky připomínající mřížku nebo kytičky, dokonce si můžete zvolit zjednodušený motiv, který vám stav pomůže vytkat. To všechno v kurzu proběhlo – výpočet hustoty nití, volba paprsku, snování, navádění do nitěnek, navazování šlapadel, odstraňování chyb vzniklých při navádění, to všechno jsou strašáci, co odrazují, ale s vychytávkami se dají zvládnout.

Moje žačky už měly zkušenost s tkaním plátna a jednoduchých vazeb a jedna z nich s úspěchem tvoří překrásné nabírané ažury, tak jim práce šla od ruky tak dobře, že jsme v závěru stihly ještě přestrojit stav a vyzkoušet další zajímavou techniku – Overshot. Není to na první pohled nic neznámého, protože podobné vytkávané vzory známe z našich lidových krojů a domácího textilu. Tyto vzory se ale také převážně nabíraly ručně, overshot je opět zcela řízený stavem a stačí k tomu mít pouhé čtyři listy.

Líbí se vám, co se mé pilné žačky stačily za pár hodin naučit a utkat? Chtěli byste také zažít ten pocit, když vám pod rukami vzniká jemná mřížka s motivy? Stačí sebrat odvahu a domluvit si individuální kurz v našem ateliéru. K výuce je k dispozici stolní osmilistý stav řízený klapkami a velký podlahový countermarch stav řízený šlapadly. Ale obě techniky lze vytvořit i na obyčejném stávku s pevným listem. Nevěříte? Naučím vás to.

IMG_3126

Deky s rodokmenem

Když si někdy povídám o tkaní s někým, komu se vybaví o této činnosti především obrázky tkalce, jak sedí za stavem a prohazuje člunek sem tam, většinou dostanu otázku typu – JAK DLOUHO TRVÁ UTKAT TENTO VÝROBEK?

Většinou odpovím – Utkat to trvá jen chvíli, ale…

… a pokud posluchač zbystří svou pozornost, nadechnu se a začnu vyprávět o cestě, která vede ke konečnému produktu. (Když ne, většinou takový člověk odchází s druhou otázkou v hlavě – Tak proč je to tak drahé?)

Jste ta první skupina lidí? Zajímá vás, jak to vzniklo? Pojďme se spolu podívat na proces vzniku dvou shetland dek. Pozor, začínáme odpočítávat čas!

Shetland proto, že jsem si pro jejich výrobu zvolila tentokrát komerční materiál (upříst ručně dostatek nití na dvě deky je proces hodně zdlouhavý). Ale abych zůstala u svých zásad, materiál je čistá vlna z oveček, které jsou chovány tradičně. Bohužel v tuzemsku je velmi těžké takovou přízi koupit, místní přádelny se zaměřují spíš na pletařky a jejich příze jsou ve velké většině směsové nebo úplně umělohmotné. Stejně tak dovoz je až na malinké výjimky určený pletařkám. Hledala jsem tedy v rámci Evropy. Tradičních výrobců vlněné příze určené pro tkaní je ještě stále dost. Jejich materiál je prověřený časem, dbají na kvalitu a z toho vyplývá, že nebude levný. (Jamieson’s Naturally shetland)

Náklady se samozřejmě navyšují o poštovné, proto nemá cenu objednávat malé množství. Další málo ekonomické chování by bylo tkát pouze jednu deku, odpad ve formě zadního zbytku osnovy, na které už nejde tkát, je značný. Proto je lépe natáhnout si osnovu na více kusů a tím se zmiňovaná zadní část dělí mezi více výrobků a nenavyšuje cenu.

Mezitím, než dorazí materiál, trávím dlouhý čas hledáním a plánováním toho, jak bude výrobek vypadat. Mám ráda originalitu a proto se pouze inspiruji ve světě tkaných výrobků, ale všechny mé tkaniny jsou originály vytvořené podle vzorů ze starých vzorníků. Když si nejsem jistá, jak bude výsledná tkanina vypadat, dělám si vzorek. Není to ztráta času vzhledem k tomu, že bych si jinak mohla znehodnotit drahý materiál.

Pak přijde na řadu osnova. Rozpočítat hustotu, délku, počet nití, kolik nití přijde do jedné sekce osnovního válce, jaký paprsek si zvolím a jak hustě jej navleču. To jsou počty, při kterých je možné lehce se splést. Raději počítám vícekrát a kontroluji se, než potom celou zbabranou osnovu předělávat. Napočítat a nasnovat osnovu trvá několik hodin. Další hodiny zabere čas strávený naváděním osnovy do nitěnek a do paprsku. A nakonec šup na kolena pod stav a navázat šlapadla podle zvedacího plánu.

Ještě stále není vyhráno. I když si dávám velký pozor a k zavádění osnovy přistupuji v pohodové náladě a odpočinutá, stejně se občas stane chybka. Dnes už mi nedělá velký problém ji najít a odstranit, našla jsem si různé obezličky jak to napravit. Dříve jsem prostě osnovu k místu chyby vyvlekla a začala znovu (brrr! nikdy víc!)

A teď se teprve tká. Když je všechno dobře připravené, tkaní frčí a je brzy hotové.

Ne však výrobek. Na řadě jsou zakončovací práce. Dnes už třásně nevážu v ruce, mám na to zkrucovač. Čas mi to neušetří, trvá to stejně dlouho (asi dvě hodiny), jen je to méně namáhavé.

A potom se jde prát a valchovat, což v mém případě znamená napustit vanu, vyzout ponožky a deku pěkně pošlapat bosýma nohama. Znovu a znovu, a měnit vodu, dokud není čistá. Mezitím se jednotlivé nitě pěkně otevřou, vlákna se začnou třením zachytávat do sebe, deka vlastně mírně zaplstí. Teprve po vyprání a usušení rozložením na čerstvém vzduchu přijdou na řadu další dokončovačky – odstřižení kousků příze v místech, kde se přidávala nová útková nit. Těch je hodně. Valchováním se upevnily ve tkanině a už by se z ní neměly dál uvolnit.

Deky se potom ještě mírně napaří přes látku, aby se vyrovnaly záhyby vzniklé sušením. A nakonec z obou stran mírně počešou pro pěkný vzhled. Teprve teď si mohu říct, že je hotovo.

 

IMG_3028

Říká se Jak na Nový rok, tak po celý rok!

Já na tohle heslo nedám dopustit. Konec roku, období kolem Vánoc nemám moc ráda. A možná chápu i proč. Snažím se mít totiž uklizeno nejen doma, ale i v duši a ve svých záležitostech. A to je dost únavné.

To Nový rok je příslib splněných plánů. Ano, na některé z té spousty, co se mi honí hlavou, nedojde. Ale některé z nich určitě uskutečním. Naučila jsem se své plány nevykřikovat nahlas. Jednak se může najít někdo, kdo po nich skočí dřív a také je dřív uskuteční a mě už potom nebaví pouštět se do stejné věci. A za druhé – některé plány zase mohu klidně z hlavy vypustit nebo přesunout na jindy, aniž bych měla výčitky, že jsem něco nesplnila. Místo dlouhého mudrování raději jdu a kousíček z těch plánů udělám.

Ohledně Nového roku jsem také drobátko pověrčivá. Tak se, v duchu toho hesla, snažím mít doma jakýs takýs pořádek, aby jako bylo uklizeno po celý rok, a hned se pouštím do toho, co bych určitě příští rok dělat chtěla.

Takže na Nový rok se u nás tkalo…

Budoucí, už skoro hotový šátek na nošení miminka

Také trochu pletlo… Jestli tohle vyjde, tak jako vždy budu mít spoustu rozpletených nedokončených projektů.

Ježíšek přinesl nové krátké jehlice, které ladí s těmi starými kruhovými
svetr pletený z přírodou barvené valašky

Háčkovalo se. To bude záclonka do kuchyňského okna.

Česala i spřádala se vlna…

angora zčesaná s merinem, vzorky jsou krásně nadýchané

Bylo potřeba se postarat o angoráčky a střiž z nich byla úžasná, tak mě lákala k zpracování…

Neodolala jsem a nakoupila nádherné zbytky látek, které přímo vybízejí k proměně v koberce. A po chvilkách je k tomu účelu připravuji…

V zimě se přírodně barvit nedá, to ale neznamená, že jsem se barvením nezabývala, alespoň teoreticky, v knihách. Také při pletení tohoto svetru si připomínám, kde jsem utrhla jaké kvítko nebo bobuli, aby vznikla barva…

indigo, jiřinky, líska a aronie

No, a také jsem se zaobírala předáváním svých zkušeností v kurzech. Pomaloučku se mi začíná naplňovat diář, do jara už čas nemám. Ale jaro je stále otevřené, tak neváhejte. V Matyldině stodole se začne barvit a zpracovávat vlna. To je totiž ten nejlepší čas pro uskutečňování mnohých plánů.

Sama se také budu učit nové věci. Tiffany je technika, která mě moc láká. Tenhle nádherný andělíček ke mně připutoval z Domu andělů. Je pro mě velkou motivací a já doufám, že zvládnu alespoň něco malinkatého pro radost. Mimochodem, v plánovaném kurzu s paní Štěpánkou Kašparovou jsou 4 místa volná, tak kdyby měl někdo chuť za námi v sobotu 2.3. přijet do Chlumu u Třeboně, bude vítán.

Tak vám všem spolu s touto andělskou bytostí přeji takový nový rok, jaký si jen budete přát, aby byl. Ať se daří!