Nejnovější příspěvky

Zase ty utěrky

Po kurzu vlněném u nás proběhl kurz základů tkaní na osmilistém stavu. To máme vždy několik možností podle toho, kolik času a úsilí do toho chce student/ studentka vložit a kolik toho už případně dovede.

No, a tady bylo rozhodování celkem lehké. Nějaké znalosti a zkušenosti už tu byly – s vlnou. Tak co takhle si vyzkoušet bavlněné nitky? To je trochu strašák, natahovat osnovu z tenkých nití. Vyžaduje to buď velkou odvahu, nebo nějaké zkušenosti.

U mě to bývalo tak, že jsem nejprve byla hodně odvážná. Dnes už jdu na jistotu a podle zkušeností vybírám nejvhodnější metodu. A tu jsme si také vybrali pro náš záměr – zaplnit celou šíři 40 cm stavu, nějakých 260 nití osnovy, a netkat vzorník, ale rovnou funkční tkaninu v podobě ručníků, co budou ozdobou kuchyně. Naučily jsme se propočítat hustotu návleku a hlavně délku osnovy, dále spočítat spotřebu materiálu a ono nám to potom tak krásně na chlup sedlo, že jsem skoro byla pyšná, jak už to umím.

Ve dvou to jde samozřejmě vždycky lépe, nataženo bylo celkem rychle a úspěšně bez chyb, tzv. na první dobrou. A pak už se jenom tkalo, vaflová textura se brzy zjevila v celé své kráse. Sama jsem tenhle druh tkaniny ještě netkala, ani učitel nemůže vyzkoušet všechny druhy textilních technik, hlavně že ví, jak na to. Ale určitě se co nejdříve do něčeho podobného také pustím.

Pak už zbyly jenom dokončovací práce a vyprat. Vznikla měkoučká tkanina vhodná opravdu na rozmazlování rukou.

Reklamy

Týden s vlnou

To se tak u mě sešly tři přadlenky, které toho už hodně uměly, s přáním a pevnou vůlí posunout se zase o kousek dál. Velkou nohu, široký palec nebo pysk u nich nehledejme. Jedna z nich měla vysportované tělo, to i od toho, jaké krásné vlněné věcičky uměla uplstit (a to je pořádná dřina!). Druhá měla dobrý zrak a velkou trpělivost, to proto, jaké tenoučké nitky umí spřádat. A ta třetí umí tkát látky s perfektní precizností, řekla bych skoro pavoučí prsty že měla.

Řeklo by se, že je už není co učit, ale vždy se něco najde. Náplní kurzu byly pokročilé techniky předení, učili jsme se rozeznávat kvality surové vlny z různých plemen a jak ji potom zpracovávat za různým účelem. Přírodní barvířství si přitáhne každou dušičku a okouzlí překvapivým procesem přechodu barev z rostlin do vláken vlny.

A nakonec tkaní – jednoduchý stav musí zvládnout každý a šála se bude v zimě hodit.

Setkání s lidmi naladěnými na stejnou vlnu je vždy obohacující. Je to i pro mě velká škola a já se mám také pořád co učit, a to i od lidí, které učím.

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Tento rok už se kurz takového rozsahu nebude opakovat. Ale pokud byste si chtěli jen něco málo z této náplně vyzkoušet, můžeme se domluvit třeba jen na kurzu jednodenním. Stačí mě kontaktovat na matyldinastodola@gmail.com

Prázdniny jsou tu…

… a s nimi spousta času, který mohu trávit po svém. Tradičně je už po několikáté zahajuji se skvělou partou a milou lektorkou Milevou v Domě gobelínů v Jindřichově Hradci. Teprve tímto víkendem ze mě spadnou všechny starosti a stres. Pokrok v tkaní je vždy jen malý. No nejdříve se musíme pozdravit, porozprávět, co je nového. Potom se pochlubíme svým pokrokem. Některé, které na to našly čas. Je to povzbuzení k další práci a přemýšlení o práci budoucí, protože se samozřejmě vzájemně velice ovlivňujeme a hecujeme. Už jenom pro to stojí za ten čas se alespoň dvakrát do roka sejít. Rady zkušené učitelky jsou zapotřebí vždy. Žádná z nás toho neutkala tolik, jako ona. Někdy i malý detail, špatně zvolená barva ovlivní výsledek. Párání k tomu patří. Tak se pomaloučku protkáváme k výsledku, spokojené i nespokojené, to když kriticky nahlížíme na to, co jsme měly v hlavě jinak než se ve skutečnosti objevilo na rámu. Patří to k věci.

Tkaní tapiserií je hodně náročné. Každá to máme jinak a to je také moc pěkné. Některá z nás má ráda ostře ohraničené plochy, do kterých vlévá barevné melíry, trápí se s každou barevnou tenoučkou nití, která jí ve změti ostatních dělá neplechu.

IMG_20190630_150940

Jitka pracuje na své tapiserii dlouho, protože precizně. Není často spokojené s barevností a chybějící odstíny si dobarvuje sama. Výsledek je dokonalý.

Jiná to až tak neřeší, přizpůsobí barevnost a výsledek je pak jiný, ale stejně krásný.

Kde jedna musí mít předlohu jasnou, stačí druhé fotka z dovolené a pak vetká do osnovy svou vzpomínku na nádherné scenérie.

Marcelin maják měl být jako v mlze a je. Sama si upředla i nabarvila vlnu. Na rozdíl ode mě použila chemické barvy na vlnu a podařila se jí úžasná škála barev. Někdy to musím taky zkusit.

Já to mám tak, že si cosi nakreslím, ale protože moje ručně tkaná příze barvená kytičkami nedovoluje si příliš vyskakovat a určovat si přesnou barevnost, hodně improvizuji. Nedržím se pevně toho, co jsem si nakreslila. Hraju si se strukturami, plastičností, aby se mi barvy, tolik vzájemně podobné, neslily v jednolitý flek. Je to náročné a únavné, tak pokrok je jen velmi malý.

Tkaní odráží naše osobnosti. Podobně jako u ostatních tvůrčích činností i tady se projevují naše povahy, to co máme rády, jak jsme zaměřené. To je na tom krásné.

Naše učitelka Mileva se mě ptala, jestli už mi něco visí na zdi. Odpověď zní Ne! Divné. Já si vlastně na tom všem nejvíc užívám ten proces zrodu. Ani tak mi nejde o výsledný produkt jako právě o ten proces. A ten je moc povznášející, zvlášť když ho sdílím s ostatními nadšenci. Tak se zase těším na příští setkání.

Fotky Domu gobelínů z kurzů

Folklorika o Domu gobelínů

 

Jarně-letní kurzy barvení, zpracování vlny nebo tkaní

Pokud si teprve děláte plány na léto a chtěli byste strávit svůj čas smysluplně a něco nového se naučit nebo se zdokonalit v tom, co už umíte, pak přicházím s nabídkou víkendových i několikadenních kurzů textilních řemesel.

  • Základy přírodního barvířství: 8. května 2019, časová dotace 9.00 – 17.30 

– Poohlédneme se společně po okolí po barvícím materiálu, který hned vyzkoušíme. Řekneme si něco o přípravě barvícího i barveného materiálu, o mořidlech, procesu barvení a fixaci barvy. Barvit můžeme vaši vlnu, nebo si za malý příplatek můžete obarvit vzorky komerční přírodní příze i vzorky látek.

Cena kurzu: 1200 Kč (+ případné náklady za přízi). Při počtu 4 účastníků se cena sníží na 1000 Kč.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Základy přírodního barvířství: 1. června 2019, časová dotace 9.00 – 17.30

– Program je stejný, jako v předchozí nabídce, případně se kurz může stát pokračováním, protože nabídka rostlinného materiálu bude už samozřejmě jiná.

Cena kurzu: 1200 Kč (+ případné náklady za přízi). Při počtu 4 účastníků se cena sníží na 1000 Kč.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Základy zpracování vlny: 15. – 16. června 2019, přibližná časová dotace 12 hodin – sobota 9.00 – 19.00, neděle 9.00 – 12.00  

– V kurzu se dozvíte v krátkosti o přípravě surové vlny pro předení, případně kde sehnat komerční česance pro předení, vyzkoušíme si přírodní barvířství a samozřejmě si pěkně zapředeme, a to na vřetánku i na kolovrátku. A co potom dál s upředenou přízí? I na toto téma se během naší přástky dostaneme. Materiál ke zpracování poskytnu a už je v ceně. Budete-li si chtít přivézt svůj kolovrátek nebo vřetánko, je to možné, ale oboje je tu samozřejmě k dispozici.

Cena kurzu: 1800 Kč, při počtu 4 účastníků se sníží na 1500 Kč. (1 místo už je obsazené)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Zpracování vlny pro pokročilé:  8. – 12. července 2019, přibližná časová dotace 33 hodin, začátek v pondělí ve 12.00 – 18.00, úterý až čtvrtek 9.00 – 18.00, pátek 9.00 – 12.00

Kurz je určený šikulkám, které už příst dovedou, ale chtěly by se posunout o pár dovedností výš. Budeme se zaobírat přípravou česanců z rozličných plemen ovcí pro různé typy předení. Naučíme se příst základní typy příze – česanou a vlněnou. Vyzkoušíme si techniky předení. Pobavíme se a vyzkoušíme si vlnu různého charakteru a hrubosti. Bude-li zájem, můžeme věnovat čas i přízi artové se zajímavou strukturou. Také se budeme věnovat přírodnímu barvířství a jeho možnostem (barvení před předením nebo spředení příze, míchání barev, vytváření barevných přechodů, apod.) Ukážeme si, co je možné se spředenou přízí tvořit dál.

Kurz může být „namíchán“ podle vašeho přání. Ubytovat se vzhledem k délce kurzu můžete v některém z mnoha penziónů v okolí a tam je také možnost se najíst, případně se domluvíme na společném vaření nějaké rychlovky, která nás příliš neodvede od práce. Přivítám, budete-li mít vlastní kolovrat. Ostatní pomůcky a materiál zajistím a je v ceně. Svou vlnu si můžete přivézt tehdy, budete-li ji chtít se mnou konzultovat.

Cena kurzu: 3500 Kč, při počtu 4 účastníků se sníží na 3000 Kč. (1 místo je již obsazené)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Kurz tkaní na přání

– během letních prázdnin se můžeme domluvit na individuálním kurzu i mimo víkendy. Délka kurzu i jeho cena bude daná technikou a pokročilostí kurzu, ale většinou si účtuji 150 Kč za hodinu. K dispozici jsou rámy na tkaní, Ashford stavy s pevným listem, osmilistý stolní stav Ashford a podlahový osmilistý stav Louet Delta. Jaké kurzy nabízím, si můžete projít ZDE nebo na FLER. Také se můžete podívat na některé příspěvky z kurzů Matyldiny stodoly.

Ažurové tkaní

Ažurové tkaní

Dvojité tkaní

Summer and winter

 

 

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Pro bližší informace mě můžete kontaktovat na adrese matyldinastodola@gmail.com a zde se také můžete na kurz přihlásit.

Jaro je tu

Na svět přišla poslední dvě jehňátka z rodu valašek. To nejmenší je překrásně zbarvené, ještě jsme neměli převážně černé jehňátko. Mojmírovy a Bárbřiny geny se spojily a tmavé fleky se rozlily jehňátku po tělíčku. Holky nám stárnou. Porody sice pořád probíhají hladce bez našeho nutného zásahu, ale matky to stojí dost sil, mlíčka je méně, některá jehňátka z dvojčat musíme dokrmovat. Je to trochu vysilující, musíme zvládnout i další práci – střiž, paznehty, kontroly zdravotního stavu, do toho péče o zahradu. Do hospodářství také přibyly slepičky. Vrátili jsme se k nim po více než deseti letech. Snad na nás už lištičky i kuny zapomněly, kam chodívaly na masíčko. Všechno to je nutnost, která se musí udělat a kvůli které mi stojí ostatní práce.

IMG_3184

Třeba utkané koberce, kterým jsem ještě stihla zavázat okraje a vyprat je, ale teď ještě čekají na zastřižení a nafocení. Na to musím mít dostatek dobré nálady a čas. Také na stavu  na mě čeká rozdělaný vzorník, vzor z něho bych chtěla použít na nějaké bytové textilie. Místo toho se tam občas zaběhnu podívat a to je tak všechno, co stihnu.

IMG_3138

 

Chtěla bych se už konečně věnovat jenom vlně, začít s barvením, vyprat novou střiž, česat venku, ale priority jsou stanovené. Dokud nebude poslední semínko v zemi, dokud nebudou všechny záhony očištěné od loňských suchých rostlin a keře nebudou mít novou frizuru, nesmím se na vlnu ani podívat (to se pak těžko odolává).

IMG_20190329_134146