Cestování za textilem, Na návštěvě, O vlně, Pletení, Přírodní vlákna, Zpracování vlny
Napsat komentář

Wool hunter, aneb cesta do Ameriky 2

Battenkill Fibers objevila moje dcera, velká pletařka, kterou baví navrhovat si své vlastní pletené věci spíše než plést podle cizích vzorů. Stejně jako já i ona upřednostňuje přírodní materiál před tím umělým, tak právě hledání přírodního materiálu jí pomohlo tento „vlněný mlýn“ nalézt (promiňte mi, ale doslovný překlad názvu vlněných zpracovatelských manufaktur – Wool Mill se mi líbí a zní mi poetičtěji než česky přádelna). A nejenomže z příze pocházející z této přádelny pletla, ale také navrhovala model. Přízi jí Mary Jeanne vyrobila na přání. Byla to směs vlny a lnu, ze které pak vznikly dva letní topy.

Mluvily jsme tedy o tomto místě docela často, sledovala jsem odkazy i natočené rozhovory s majitelkou Mary Jeanne Packer a tak ve mně rostla touha se jednou na toto místo podívat. Sny jsou od toho, aby se mohly plnit a mně se tento splnil.

Nesmírně si vážím vřelého uvítání, které nás v Battenkill Fibers čekalo. Mary Jeanne nás nejprve s milým úsměvem uvítala ve svém obchůdku v jedné z budov, jindy zřejmě naplněném po okraj přízí, dnes podle majitelky trochu vyprázdněný po účasti na vlněném festivalu. Nějak to nebylo znát, zbylé příze bylo dost, vlastně jsem nevěděla, jakou si vybrat dřív. Tak zatímco si dcera s Mary sdělovaly novinky od doby, co se neviděly, já fotila, brala do ruky, v duchu viděla, co vše by mohlo vzniknout z nádherných materiálů, prohlížela to, co už vzniklo. Kromě příze totiž obchůdek nabízí také věci z nich zhotovené, svetry, čepice, šály a také třeba tkané plédy.

Když se ocitnete uprostřed něčeho, co je vaše srdeční záležitost, připadáte si jako v ráji. Ano, na hodinku jsem byla v ráji. Ve vlněném ráji. Už venku obě budovy obklopovaly velké pytle s drahocenným materiálem různých barev a z různých plemen. Uvnitř přádelny jsem pak nevěděla, kam se podívat dřív. Velký prostor byl zaplněný zařízením s různými účely. Byla tu místa, kde se surová vlna pere, suší a rozvolňuje. Velké stroje zajišťovaly česání.

Na konci tohoto procesu vznikne poměrně tenký proužek česance, ze kterého se už potom spřádá hotová příze. Tento vlněný mlýn produkuje přízi česanou, která je vhodná pro různé účely. Samozřejmě z ní můžete plést nebo háčkovat, ale hodí se i pro rug hooking – smyčkovou techniku oblíbenou právě v USA, a spřádá se tu také příze vhodná pro tkaní.

Na konci tohoto procesu je barvení. V malé místnosti se odehrává alchymie míchání barevných odstínů, zapsaná v knize receptů se vzorky obarvené příze. Pro mě, jakožto přírodní barvířku, jsou to tajnosti, do kterých jsem dosud nepronikla. Mary Jeanne používá sice chemická barviva, ale taková a tak, aby neškodila životnímu prostředí. Má svou profesní filozofii, která se mi velmi líbí. Ale o té až příště, protože ta si zaslouží samostatný příspěvek.

A toto byl můj úlovek – přadena v barvách podzimního lesa, ze kterých brzy nato vznikl svetýrek pro mou budoucí vnučku, a česanec shetlandky pro mou radost, ze kterého předu tenoučkou nit, ale zatím nevím, jestli budu plést nebo tkát. Proces od vlny k hotovému výrobku je totiž dlouhý a mezitím mi bude hlavou probíhat spousta nápadů a možností, kde tuhle krásnou přízi uplatnit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s