Naše výrobky, Projekty, přírodní barvířství, Tkaní
komentáře 4

Modrá

Modrou jsem končila předešlý rok a modrou začala ten letošní. Nezávisle na tom, že modrá je pro ten letošní rok oficiální barvou roku, jeden rok tedy budu i módní, pro mě je modrá barvou životní. Ne, nemám šatník celý modrý, ani byt ne, přece jen by to bylo hodně chladné, ale mám tu barvu ve všech podobách ráda. Modrou oblohu, takovou tu s bělavými narůžovělými mráčky, nemusí být jasná. Modré květiny – barva hortenzie asi vede, ale i pomněnka, rozrazil rezekvítek a další jemně něžné rostlinky jsou překrásně modré, stačí si povšimnout. Modrá hladina jihočeských rybníků – to je můj domov, dětství, zázemí, terapie. Modré oči, celá moje rodina je má, dokonce i náš pes Krok. Příroda v modrém oparu nebo modré obzory dálek. Stříbřitě modrý odlesk sněhu – není to nádhera?

Ale nejvíc si vážím modré, kterou se mi podaří vyprosit od přírody. Opravdu to není jednoduché. Některé barvy se odvážně vpíjí do vlákna už jen při samotném doteku. Ale modrá? Ta ne. Ta se nechá prosit. Trvalo mi to několik let, než jsem našla cestu a hlavně pokoru, protože tady je potřeba být hodně pokorný a disciplinovaný, aby zelená rostlina povolila a darovala modrou. A barevná škála, kterou potom daruje, je velká odměna za všechno to úsilí.

Je to taková krása, že až trochu nevděčně přemýšlím o barvení všech svých klubíček na modro, o modrém tkaní tapisérií, modré koberce, modré všechno. Modrá Matyldina stodola. Ale ne. To by nakonec byla všední nuda. Právě proto, že je mi modrá tak vzácná, proto ji mám ráda a vážím si jí.

Poslední modrá kolekce čtyř prostírek. Nejsem sama, kdo z mé rodiny má rád modrou, tak všechny našly okamžitě uplatnění v domovech mých dcer.

IMG_4990

4 Comments

  1. Daniela Prokopová says

    Děkuji za další várku inspirace. Krásné povídání a obrázky mě vždy trochu postrčí, abych začala něco tvořit. Barvím zatím jen barvami na potraviny, z přírodních jsem zkusila jen cibuli a listí a oplodí ořechu. Ale je úžasné, jak právě na vlnu barvy krásně chytají, kuchyň v paneláku se občas promění v alchymistickou dílnu. Česání a předení nechávám na léto na chalupu. Přeji spoustu nových nápadů a moře času na jejich realizaci. Dana Prokopová

    To se mi líbí

  2. Iveta says

    Zdravím Tě, je to nádhera. Když budeš náhodou dělat kurz barvení namodro, tak se hlásím. Přeji hodně úspěchů v tvoření. Iveta, ČB

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s