Kurzy tkaní, Tkaní
Comment 1

Ohlédnutí za kurzem

Individuální kurz Vzorování ve dvojité tkanině – myslím že se povedl. Program byl v rámci dvou dnů (16 hodin) velice nabitý. Už jenom příprava osnovy je náročná, tak tu jsem natáhla sama. Obešlo se to bez chyb, všech 440 nití vzorníku bylo na svém správném místě.

Znovu se mi potvrdilo, že zájem o ruční práce spojuje a přivádí mi do cesty jen samé zajímavé lidi. Bylo tomu tak i v tomto případě. Já jsem pomohla své žačce Evě proniknout do tajů několika technik, které dvojitá tkanina nabízí, a ona mě na oplátku obohatila svým vyprávěním o cestách mezi jihoamerické indiány, kteří, jak je vám mnohým jistě známo, jsou nepřekonatelní umělci ohledně spřádání vlny, přírodního barvířství i tkaní na neuvěřitelně primitivních, ale velice promyšlených zařízeních, která se snad ani nedají nazývat stavem. Je to prostě osnova se soustavou tyček, kterou si zavážete za záda a pak někde před sebou třeba za strom a můžete tkát.

Tento druh tkaní techniku z kurzu vzdáleně připomíná, protože se také používá zdvojená vícebarevná osnova. Ovšem u „backstrap weaving“ vzoruje osnova a útek je schovaný. U technik vzorování ve dvojité tkanině vzoruje vyváženě osnova společně s útkem.

Během lekce jsem naučila svou žačku chápat, jak jedna barevná vrstva prostupuje za určitých podmínek druhou, jak si mění své pozice a jak je přivést k tomu, aby ještě navíc vznikaly vzory podle našich představ. Chybami se člověk učí, takže se také občas páralo (párání, matka dobrého díla) a některé chyby odhalil až rub po sundání díla se stavu. Na nich se ovšem člověk také učí chápat, jak to funguje a na co si dát pozor.

IMG_20180721_203143

Může se zdát, že vzorník, který vznikl, je opravdu skromné dílo, že za dva dny by toho mohlo být více. Ovšem tady se nejedná o nějaké „šup sem šup tam“ člunkem. Musí se přemýšlet, musí se nabírat pomocným dřívkem, musí se počítat. O to lepší pocit má člověk z dobře udělaného díla.

Dovolím si přidat slova mé žačky:

Vlaďka je výborná učitelka, takže tkaní ve dvojité tkanině jsem v pohodě zvládla. Už si vybírám, jakým kurzem budu pokračovat….!

Chcete se přidat? Stačí se přihlásit tady nebo na Fler.

1 komentář

  1. Pingback: Jarně-letní kurzy barvení, zpracování vlny nebo tkaní | Matyldina stodola

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s