Akce a události, Naše výrobky, Není vlna jako vlna, O vlně, předení, Zpracování vlny
Napsat komentář

Jak se mi přede – zwartbles

První úkol, který jsem si naplánovala zdolat během Tour de Fleece, byl pytel načesaného rouna z plemene zwartbles. Patří mezi moje oblíbené předení.

IMG_20180708_163000

Za prvé barva. Jsou to překrásné odstíny od čokoládově hnědé po tmavou téměř černou přírodní barvu. Ta určitě nevyprchá. Zůstane navěky. Je to nádherný a přirozený kontrast ke světlým vlnkám.

Za druhé délka vlákna. Na rozdíl třeba od shetland, vlna těmto ovečkám přirůstá docela rychle, takže délka vláken je potom velice příjemná pro zpracování a předurčuje přízi například pro využití na osnovu tkanin nebo pro ponožkovou přízi, prostě všude tam, kde potřebujete pevnost.

IMG_9236

Za třetí. Zatím jsem se setkala s tím, že rouno není příliš mastné a dobře se pere. Odpuzuje špínu i v běžné vodě (z okapu, ze studny) a bez přidání detergentu. Rychle také schne. Výborně se češe.

IMG_20180707_105807

Ale! Trojici dobrých vlastností musí doplnit pár upozornění. Když je ovečka chovaná v ne zrovna příznivých podmínkách, dokáže se její vlna na povrchu úplně spéct do jednolité hmoty. Takové rouno už jsem si také přivezla. Protože bylo ale vespod překrásné a dlouhé, jednoduše jsem tu svrchní spečenou hmotu odstřihla střihačskými nůžkami a bylo.

Tahle příhoda také napovídá další vlastnost téhle vlny – docela dobře plstí. Pozor tedy na vyšší teploty a hlavně na prudké střídání teplot. Ponožky vyprané s běžným prádlem se slijí do neproniknutelné hmoty a zmenší svou velikost z pánské ponožky na dětskou (vyzkoušela moje sestra).

Takže tady je nějakých přibližně 530 metrů česané zwartbles dvojnitky. Je to právě z toho rouna, které bylo na vyhození a nůžky ho zachránily. Bylo by ho škoda, co říkáte? Zase jedna příze, která mě utvrzuje v mém smýšlení, že každé plemeno ovcí má svůj půvab a nějakou možnost využití. Jen se nebát a nepodléhat názorům, že není nad merino. Nejsem vůbec proti jemnému merinu, to ne. K němu se také dostanu, ale jsem pro druhovou pestrost a to i v případě přízí ať už pro pletařky, tkadlenky nebo jiné švadlenky. Přece si všechny nevytváříme jenom něco okolo krku.

IMG_20180708_072324

Na závěr si neodpustím moji pomocnici. I ona pozná kvalitu. Zwartbles jí krásně voní, připomíná asi maminčin kožíšek. Nejprve hledala v prázdném pytli a pak se celý den motala kolem mých česanců. Tentokrát ale měla smůlu.

IMG_20180707_110212

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s