Naše farma, Naše výrobky, Není vlna jako vlna, Pletení, Příprava česanců, Přírodní vlákna, Zpracování vlny
Napsat komentář

Kašmírově

Koza, která vzbuzuje respekt, ale zároveň je v ní spoustu něžnosti. Taková je Dora, koza kašmírská. Máme ji skoro od počátku našeho chovatelského snažení. Přišla k nám jako chlupatá koule a první roky jsem od ní skutečně získávala kašmír – jemnou podsadu, která ji v zimě chránila před chladem.

úžasně jemná podsada ke spředení

česanec kašmíru

Jenže, u nás už nebyla pořádná zima s mrazy pod desítkou ani nepamatuji. A když je teplá zima, netřeba teplý kožíšek. Stačí takový akorát. Tak už pár let Dora nepřináší skoro žádný užitek. Darmoživka, tak jí říká hospodář. Ona si své místo u nás ale zaslouží. Tak například je to nejskromnější koza z celého stáda. Nepotřebuje žádné pamlsky, i když se samozřejmě přemluvit nechá. Je otužilá. To je taky jasné. Tam, odkud pochází, jsou zimy pořádné. Vzorně se stará o své děti a nejen o své. Všimli jsme si, že se k nim často připojují další kůzlátka. Taková Dořina mateřská školka to je. Však také Dora budí respekt.

A to se teď dostávám k jejím méně dobrým vlastnostem. Tam, kde obědvá Dora, tam hned tak někdo nesmí. Ani kozel. A pak je to taky taková hysterka. Když rodí, tak to rozhodně nepřeslechnete. Tvrdohlavá potvůrka to je. Když ji chci na jaře zbavit podsady, jinak kašmíru, klidně by mě i kousla. Daruje jen za pamlsky. Kdo by se taky nechal tahat za chlupy, že?

kašmír spředený na vřetánku

kašmír

Zpracování kašmíru v domácích podmínkách je nesmírně náročné. Podsada je totiž plná ostrých kozích chlupů, které pokud jsou zapředené do nitě, hodně škrábou. To pak o jemnosti kašmíru není řeč. Ten je hebký a jemný jen bez zmíněných chlupů. Dopracovala jsem se pouze k jedné šále. Stálo mě to asi půl roku práce. Kozí chloupky jsem vytahovala i z hotové šály pinzetou, přestože se před tím zdálo, že už tam nemůže žádný být. Nepřišla jsem na žádný rychlejší způsob odchlupení podsady. Tak další hromádka čeká už nějakou dobu na zpracování a vlastně mě to ani nemrzí, protože už jsem si to vyzkoušela. Kašmírová šála slouží, s roky používání je vlastně hezčí, protože se krásně ochlupila jako Dora přes zimu. A Dora? Možná mi zjara dovolí získat malou hromádku vzácných vláken. A celý další rok si za to nechá klidně říkat Darmoživka.

kašmír z Dorotky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s